Maria Janik urodziła się w Rzeszowie 6 lutego w 1944r.
Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Leżajsku kontynuowała naukę w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie im. Marii Grzegorzewskiej, która w dziedzinie pedagogiki specjalnej była dla niej autorytetem. Następnie podjęła wyższe studia na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła je w 1981r. uzyskując tytuł magistra pedagogiki specjalnej. Zawód, który wybrała i któremu się poświęciła – nauczyciel pedagogiki specjalnej – zajmuje się nauczaniem i przygotowaniem do życia dzieci z niepełnosprawnościami. Wymaga on szczególnej troski, cierpliwości, wyrozumiałości, empatii i miłości do dzieci. Zawód ten można wykonywać tylko z powołania.
Pracę zawodową w zakresie pedagogiki specjalnej rozpoczęła w Zakładzie Wychowawczym w Rudniku nad Sanem, a następnie kontynuowała przez 32 lata aż do emerytury w Zespole Szkół Specjalnych w Stalowej Woli. Maria Janik kochała swoją pracę, szanowała uczniów i otaczała ich troską.
Ogółem w swym zawodzie przepracowała 37 lat. W pracy spotkała wielu dobrych ludzi, których ceniła i była przez nich ceniona. Za wzorową pracę została odznaczona przez Radę Państwa Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
W 1967r. założyła rodzinę i wraz z mężem wychowała trzy córki. Czuła się stalowowolanką, gdyż w Stalowej Woli ze swą rodziną przeżyła 50 lat.
Nie była obojętna na to co dzieje się w kraju. Do końca była aktywna w życiu publicznym. Zawsze brała udział w protestach i manifestacjach w obronie wolnych sądów, praw człowieka, praw mniejszości, praw kobiet i wolności słowa.
Zmarła nagle, bardzo niespodziewanie dnia 21 grudnia 2021 roku wskutek powikłania pooperacyjnego.